Aktualności

zestawienie najświeższych informacji z naszej parafii
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Grupa Ratownicza „Nadzieja” opuściła ostatnie pomieszczenia w Centrum Katolickim, które zajmowała od 12 lat. Tym samym dobiegła końca przeprowadzka do nowej siedziby, przy parafii pw. Bożego Ciała w Łomży.
– Grupa „Nadzieja” została powołana do życia oficjalnie 18 października 2008 roku – mówi proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego, ks. Andrzej Godlewski – dzięki staraniom ówczesnego wikariusza naszej parafii, a obecnie proboszcza parafii pw. Bożego Ciała, ks. Radosława Kubła. Aby rejestracja takiego podmiotu była możliwa od strony formalnej, GR „Nadzieja” stała się częścią struktur Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Nadzieja”, które – wraz z kilkunastoma parafianami – powołałem do życia już na początku istnienia naszej parafii – wyjaśnia proboszcz – Idea tego przedsięwzięcia, przedstawiona przed laty przez ks. Radosława, bardzo mnie ujęła: nauka młodzieży udzielania pierwszej pomocy medycznej, zabezpieczanie imprez sportowych i kulturalnych czy krzewienie zdrowego stylu życia.

Bardzo szybko okazało się jak wielkie korzyści przyniosły lokalnemu środowisku godziny szkoleń i ćwiczeń odbytych przez członków GR. Widząc autentyczny zapał, ale także rzeczywistą potrzebę istnienia takiej formacji – kontynuuje proboszcz, ks. Andrzej Godlewski – zdecydowałem, że to parafia w dużej części weźmie na siebie finansowy ciężar organizowania i funkcjonowania GR „Nadzieja”. Dzięki życzliwości moich kolegów - księży od lat pełniących posługę we Włoszech - udało się nieodpłatnie pozyskać od włoskiej Confederazione Nazionale delle Misericordie d’Italia pierwszy ambulans – powód wielkiej radości i dumy; z parafialnej kasy sfinansowany został zakup kolejnego, używanego ambulansu, strojów dla młodych adeptów ratownictwa, toreb medycznych, etc. Przez całe 12 lat opłacane były koszta lokalowe i wszystkich mediów.  Mimo, że nasza parafia sama w tamtych latach borykała się z ogromnymi problemami finansowymi, ze względu na kontynuowaną budowę świątyni oraz wyposażania Centrum Katolickiego, to zasadność finansowania GR „Nadzieja” wydawała się zawsze bezdyskusyjna – wspomina ks. Andrzej Godlewski – Przez te wszystkie lata stała się Grupa, dzięki działaniom ks. Radosława oraz jego współpracowników, bardzo prężną i dużą formacją, w niczym nie przypominającą tej „Nadziei” z początków istnienia.
W czerwcu 2020 roku ks. Radosław Kubeł, decyzją Biskupa Łomżyńskiego, Janusza Stepnowskiego, został powołany do objęcia funkcji proboszcza w łomżyńskiej parafii pw. Bożego Ciała.
– To naturalne, że Grupa Ratownicza podążyła za swoim założycielem, że jej siedziba będzie teraz w innym miejscu – mówi ks. Andrzej Godlewski -  Ksiądz Radosław zwrócił się do mnie także z prośbą, aby mógł również „zabrać” z naszej parafii samo Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Nadzieja”, które jest niezbędne dla dalszego funkcjonowania GR „Nadzieja”. Po konsultacji z niektórymi pierwszymi członkami-założycielami tego stowarzyszenia postanowiłem wyrazić na to zgodę, mimo tego, że tym samym nasza parafia pozostaje bez funkcjonującej organizacji pozarządowej – dodaje proboszcz - Wierzę jednak, że najdalej tuż po Nowym Roku uda nam się powołać nowe stowarzyszenie, działające na rzecz naszej parafialnej Wspólnoty. Bez wątpienia w swoim statucie będzie ono uwzględniało sprawy nauczania pierwszej pomocy medycznej wśród naszych Parafian czy też kwestie pomocy osobom borykającym się z trudnościami związanymi z chorobami, problemami z transportem medycznym, etc. W tak dużej parafii jak nasza jest to po prostu niezbędne.
- Bardzo się cieszę, że nasza parafia pw. Krzyża Św. mogła przyczynić się do powstania tak szlachetnej  inicjatywy jak Grupa Ratownicza „Nadzieja”, a dzięki finansowemu wsparciu przez naszych Parafian – do tak prężnego jej rozwoju. Z głębi serca życzę w imieniu całej naszej Wspólnoty wiele radości z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, a hasło GR „Nadzieja” – „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - niech będzie dla jej członków inspiracją do coraz bardziej ofiarnej służby dla drugiego człowieka  – kończy z uśmiechem ks. Andrzej Godlewski.
ZZ
icon

Nasza lokalizacja

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz Centrum Katolickie im. Jana Pawła II położone są przy ulicy Zawadzkiej 55 w Łomży. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z naszymi duszpasterzami.
Parafia pw. Krzyża Świętego w Łomży ul. Zawadzka 55
18-403 Łomża

tel. 86 216 89 05
Numer konta bankowego
PKO BP S.A. O/ŁOMŻA
67 1020 1332 0000 1702 0027 4126

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.